Projekty
Výstavba fotovoltaické elektrárny s akumulací (velkokapacitní baterie) zřizovaná a provozovaná ve veřejném zájmu v souladu se zákonem č. 458/2000 Sb. § 2, odstavec 2, písmena a) bod. 18 „Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 1 MW a více je zřizována a provozována ve veřejném zájmu“.
- FVE 1 – k.ú. Hořejší Kunčice, celkový rezervovaný výkon 133,7 MW, instalovaný výkon cca 160 MW, (akumulace el. energie 60 %), připojení do rozvodny Horní Životice, termín realizace dle smlouvy s ČEZ Distribuce a.s. do 48 měsíců.
- FVE 2 – k.ú. Medlice u Budišova nad Budišovkou, celkový rezervovaný výkon 65,9 MW, instalovaný výkon cca 79 MW (akumulace el. energie 60 %), připojení EVE do rozvodny Horní Životice, plánovaný termín připojení FVE do distribuční sítě je přelom roku 2027 a 2028.
Pozemky
- FVE 1 (Hořejší Kunčice): par. č. 1426/13, 1471, 1489/4, 954/1, 1114/4, 1114/5, 1132/3, 1132/6, 1179, 1285, 1363/1, 1363/2,
- FVE 2 (Medlice u Budišova nad Budišovkou): par. č. 537/1
Bonita půdy: Bonitované půdně ekologické jednotky legislativně spadají dle Vyhlášky o stanovení tříd ochrany č. 48/2011 Sb. do III a V. třídy ochrany zemědělského půdního fondu. Jedná se o produkčně málo významné půdy. Společnost P&BQI ENERGY a.s. uzavřela s majitelem pozemků smlouvu o pronájmu pozemků za účelem výstavby FVE 1, FVE2 o celkové výměře cca 200 ha na dobu 30 let. V územním plánu obce JAKARTOVICE jsou tyto pozemky zařazeny jako plochy zemědělské, které připouští omezená využití.
Spolupráce s obcí Jakartovice
Společnost P&BQI ENERGY a.s. jako investor navrhuje uzavřít s obcí JAKARTOVICE smlouvu o spolupráci po celou dobu provozování FVE 1, FVE 2, tj. min. 30 let. Předmětem této smlouvy je budoucí spolupráce investora a obce při přípravě, povolování, výstavbě a provozování FVE 1, FVE 2 na území obce. Investor se zavazuje podílet se na rozvoji obce zejména:
- možností zajištění dlouhodobě levnější dodávky elektrické energie;
- účastí v energetickém společenství využívající elektřiny produkované FVE a jejím sdílení s dalšími zájemci na území obce a v jejím okolí; případně formou dodávek levnější elektřiny z FVE obci a občanům prostřednictvím přímého vedení nebo finanční kompenzace;
- finančním příspěvkem poskytnutým obci a/nebo obcí určeným občanům;
- při posunu obce k uhlíkové neutralitě.
Návrh umístění FVE 1, FVE 2
Připojení do rozvodny
FVE 1, 2 je umístěna v jedné lokalitě, na pozemku FVE 1 v k.ú. Medlice stojí sloup VVN a vedení vede až do rozvodny Horní Životice.
S ČEZ Distribuce a.s. je projednána možnost vedení přípojky FVE 1 a FVE 2 v ochranném pásmu tohoto VVN až do rozvodny Horní Životice.
Posouzení vlivu výstavby FVE na krajinný ráz
Metodika posuzování
Na základě metodického návodu MŽP ČR a Územní studie MSK (2023) záměr realizace fotovoltaické elektrárny leží v území, které je obecně vhodné pro výstavbu FVE z hlediska limitů ochrany přírody, tj. v oblasti s nejmenšími řešitelnými problémy. Základním východiskem pro hodnocení možného ovlivnění krajiny fotovoltaickou elektrárnou jsou parametry viditelnosti. Z hlediska míry vlivu na krajinu jsou u FVE významnými především dvě okolnosti, které rozhodují o stanovení zón viditelnosti:
- velikost souvislé plochy (případně seskupení souvislých ploch) pokryté panely;
- expozice pozemku, na kterém jsou panely umístěny a jeho orientace vzhledem k relevantním znakům krajiny.
Analýzy viditelnosti jsou prováděny nad digitálním modelem terénu a terénním šetřením. Rozsah vizuálních analýz od bodu pozorování je definován pásmem vizuální ochrany jednotlivých jevů. Pro analýzu viditelnosti jsou důležitá tzv. kritická místa pohledu, tj. místa odkud se uplatňuje nejvíce staveb v krajinné scéně.
Výsledek posouzení projektů FVE 1 a FVE 2
Celkově lze u plánovaného záměru: Výstavba FVE v lokalitách Medlice Budišova nad Budišovkou, Hořejší Kunčice pro plochy poř. č. 1-12, 14 konstatovat významný, nicméně únosný zásah do krajinného rázu, chráněného dle § 12 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
V případě realizace vhodných kompenzačních opatření by mohlo být dosaženo maximálního snížení negativního ovlivnění přírodních a estetických hodnot, harmonického měřítka a harmonického rázu.
Podrobnosti jsou uvedeny ve zprávě o posouzení vlivu výstavby FVE na krajinný ráz ve smyslu § 12 zákona č.114/1992 Sb., v platném znění.
Průzkum lokality
Botanický průzkum
Cílem bylo provedení přírodovědného (biologického) průzkumu dotčeného území, posouzení vlivu záměru na rostliny a živočichy, jejich biotopy, obecně a na zvláště chráněné části přírody v celém průběhu zamýšleného záměru, tzn. při přípravě, realizaci a užívání záměru, včetně zneškodňování případných odpadů či odstraňování následků činnosti. Součástí posouzení bylo také opatření k vyloučení či zmírnění negativních vlivů na chráněné zájmy.
Terénní přírodovědný průzkum proběhl od jarního období až do období plného léta roku 2023.Návrhy opatření k vyloučení negativního vlivu zásahu, nebo jeho zmírnění a návrh náhradních opatření ke kompenzaci případného negativního vlivu jsou uvedeny v komplexní zprávě o průzkumu.
Při respektování navržených zmírňujících opatření lze výstavbu FVE 1, FVE 2 doporučit k realizaci ve zvolených lokalitách.
Územní studie Moravskoslezského kraje
Moravskoslezský kraj zadal zpracování Územní studie-vyhodnocení území Moravskoslezského kraje z hlediska existujících limitů umístění větrných a fotovoltaických elektráren, která byla schválena v dubnu 2023.
Na základě posouzení záměru dle této studie vyšlo, že FVE 1 a FVE 2 nejsou v rozporu s využitím obnovitelných zdrojů v této lokalitě.
Územní studie je veřejně dostupná na stránkách Moravsko-slezského kraje.
Odborné stanovisko advokátní kanceláře k realizaci záměru FVE
Frank Bold Advokáti, s.r.o. zpracovali stanovisko k realizaci záměru výstavby FVE 1, FVE 2 (rezervovaný výkon 200 MW). Vyplývá z něho, že území v obci Jakartovice (katastrální území Medlice u Budišova nad Budišovkou a v katastrálním území Hořejší Kunčice) není z pozice Moravskoslezského kraje označeno pro výstavbu fotovoltaické elektrárny jako nevhodné.
Zároveň v kontextu platného stavebního zákona platí, že obnovitelné zdroje energií definuje jako žádoucí veřejnou technickou infrastrukturu, kterou nelze bez řádného odůvodnění z území vyřadit.
Poukazují také na to, že Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 1 MW a více je zřizována a provozována ve veřejném zájmu a že lokality s plošně vydaným zákazem pro stavbu výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů v poslední době neobstály se svou argumentací u soudů.
Kompenzační opatření
Součástí projektové dokumentace jsou navržena opatření pro prevenci, vyloučení, snížení, popřípadě kompenzaci nepříznivých vlivů záměru na životní prostředí a minimalizaci dopadu na krajinný ráz.
Obecná doporučení
Začlenění stavby do okolního prostředí vhodnou kombinací barev zejména u oplocení a trafostanic.
- Obslužné komunikace se doporučují zpevnit pouze kamenivem.
Další doporučení
- Výsadba dřevitých prvků.
→ Rozčlení monotónní zemědělskou krajinu.
→ Zvýší druhovou i bio topickou diverzitu a současně vytváří pohledové a estetické vazby s okolím, tj. solární park se stane pohledově méně významnou součástí krajinné scény.
→ Zajistí estetické, produkční a půdo-ochranné funkce, včetně vytvoření vhodného migračního koridoru.
→ Pozitivní dopad na život ptačích druhů, jejichž ochranu zajišťuje Směrnice evropského parlamentu a rady 2009/147/ES o ochraně volně žijících ptáků, drobných obratlovců a bezobratlých živočichů.