Využití solární energie může významně přispět k diverzifikaci energetických zdrojů, ke snížení závislosti na dovozu fosilních paliv a k podpoře udržitelného rozvoje. Zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie na výrobě energie na 45 % do roku 2030 mimo jiné schválila Evropské unie s ohledem na snahu snižovat emise skleníkových plynů.
Zapojení solární elektrárny do lokálního energetického společenství přináší řadu výhod pro všechny zúčastněné strany, včetně obce, investorů a samotných spotřebitelů energie. Solární parky jsou navíc bez hluku a dají se dobře druhotně využít například pro pastvu zvěře nebo na chov včelstev.
Finanční přínosy
Solární elektrárny mohou znamenat významné finanční odlehčení běžné energetické zátěži. Energii vyrobenou prostřednictvím fotovoltaických panelů lze do sítě místních obyvatel distribuovat výrazně levněji oproti běžným tržním cenám. Obyvatelé dotčených lokalit mohou dosáhnout také na některé finanční výhody, například podíl na zisku z prodeje elektřiny, kompenzace do obecního rozpočtu za využití pozemků nebo třeba daňové zvýhodnění za zvýšený podíl zelené energie.
Lokální nasměrování zelené energie
Místní energetická společenství poskytují obyvatelům možnosti větší kontroly nad lokálně produkovanou energií a způsobem, jak je energie dále využívána. Lze se například domluvit na zvýhodněném odběru energie pro obecní budovy a sdílení energetických přebytků do obecní sítě.
Sociální interakce a spolupráce
Zapojení do energetického společenství podporuje spolupráci a sdílení mezi místními obyvateli. Ušetřené peníze za zvýhodněné ceny energií mohou být investovány zpět do komunity na podporu dalších projektů nebo na financování sociálních, environmentálních či infrastrukturních iniciativ. Lidé mohou sdílet zkušenosti a znalosti v oblasti obnovitelných zdrojů energie a budovat pevnější komunitní vazby v návaznosti na reálné zkušenosti s výrobou a distribucí bezemisní energie z fotovoltaických panelů.